Історична довідка села Темногайці

Темнога́йці — село в Україні, у Великодедеркальській сільській громаді. Селом протікає річка Безіменна, права притока Вілії.

Перша письмова згадка про Темногайці датується 1545 роком. Згодом село згадується у 1583 році[5].

За переказами, Темногайці були засновані жителями Вербиці, одного з найдревніших поселень південної Волині, зруйнованого внаслідок монголо-татарської навали у 14 столітті. Люди, яким вдалося врятуватися, поселилися за темним гаєм, від якого пішла назва села[4][5]. Поруч з Темногайцями знаходяться села, назви яких теж походять від слів «гай» і «бір» — ПідгайціЗагайціШумбар («Шуми-бор»), БіркиШумськ (від «шумить»)[6].

За часів Російської імперії село входило до Борецької волості Кременецького повіту Волинської губернії[2]. З 1921 року Борецька волость стала ґміною Боркі Кременецького повіту Волинського воєводства Польської Республіки. 1933 року гміну Боркі ліквідували, а село включили до ґміни Катербурґ[3].

1939 року Кременецький повіт включено до Тернопільської області СРСР. У 1940 році повіт було ліквідовано і Темногайці увійшли до складу Катербурзького району Тернопільської області, того ж року перейменованого на Великодедеркальський. У 1962 році Темногайці відійшли до Шумського району.

За переписом 1911 року в селі було 1167 жителів, функціонували горілчана крамниця, кредитове товариство, земський склад насіння[5].

Влітку 1929 року Сельроб-Єдність організувала у Кременецькому повіті сільськогосподарский страйк, який поширився і на Темногайці[16]. У 1931 році в селі проживали 1633 особи. Діяли філії «Просвіти» та інших товариств. 1933 року внаслідок пожежі згоріли будівлі на вулиці Зарічна[5].

З вересня 1939 року Темногайці — під радянською владою, а з початку липня 1941 до 2 березня 1944 року — під німецькою окупацією. 35 жителів села брали участь у діяльності ОУН і УПА[5]. У 1944 році через село рейдувало радянське партизанське з'єднання під орудою Якова Шкрябача[5][17].

1944 року до Темногаєцької сільської ради приєднано хутір Пеньки, також відомий як Підболото, що був розташований за 2,5 км від Темногайців на південний схід[18]. У листопаді 1951 року на хуторі зупинилася група підпільників ОУН на чолі з керівником крайового проводу «Поділля» Іваном Прокопишиним-«Бурланом». Про їх появу повідомили місцеве МДБ, яке наступного дня влаштувало облаву; підпільники не змогли вирватись з оточення й загинули в бою[19].

1949 року в селі примусово організовано колгосп. Згодом тривалий час Темногайці були бригадним селом колгоспу з центральною садибою у селі Цеценівка. 1987 року в селі створено свій колгосп, який згодом реорганізовано в колективне сільськогосподарське підприємство «Нове життя». На його базі в 2000 році виникло приватне агропромислове підприємство «Лан»[5]. Від 2005 року у Темногайцях розташований центр сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агролан»[20], у користуванні якого — понад 11 тисяч гектарів землі в КременецькомуШумському та Збаразькому районах, на якій вирощують цукрові бурякиозимі пшеницю та ріпакярий ячмінь[5].

Пам’ятки:

Храм чуда Архістратига Божого Михаїла Православної церкви України (1865)[22]

Дім молитви Української церкви християн віри євангельської[23]

У селі народилися:

Анастасія Заєць (нар. 1941) — ланкова колгоспу імені Івана Франка Шумського району Тернопільської області. Депутат Верховної ради СРСР 7‒8-го скликань.

Проживав Василь Димнич (4 червня 1982 - 15 серпня 2022) — український військовик, учасник російсько-української війни.[24]