Історичні хроніки села Шкроботівка

Шкроботівка – село у складі Великодедеркальської територіальної громади.

Перша писемна згадка — 1583 як Скороботівка.

Після Люблінської унії 1569 р. Шкроботівка, перебуваючи в складі Волинського воєводства входить до складу Польщі і перебувала у її складі до 1772 р.

У 1665 році село згадується як маєток Скороботівка пані Христини.

Вкінці 19 ст. у селі був 661 двір, проживало 492 жителі. Діяли «Просвіта» та інші товариства.

За Ризьким договором 1921 року Шкроботівка відійшла до Польщі. Кордон між Радянським Союзом та Польщею проліг відразу ж за селом.

У 19391950 рр. жителі села брали участь в національно-визвольній боротьбі українського народу, воювали на фронтах німецько-радянської війни, були вивезені на примусові роботи до Німеччини.

У 1980-х роках XX ст. збудоване нове приміщення сільської ради і сільський клуб.

Пам’ятки

• Є церква св. Димитрія (1923). Відомості про церкву з 1868 року, дзвіниця якої була добудована в 1888 р. В 1928 році, за ініціативи священика Юхновського, розпочалася добудова невеличкої дерев'яної церкви. В 1929 році будівництво закінчилося. Є в Шкроботівці ще одна святиня — капличка, про яку старожили розповідають цікаву легенду про цілюще джерельце. На початку 50-х років XX ст. збудували над криничкою капличку. Та в часи гоніння за православну віру тут був склад. На сьогоднішній час капличку відновлено.
  • Споруджено пам'ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1967).
  • Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення Нездобниця.

У селі народилися:

• Турик Степан Іванович (1892—1982) — український фольклористфілолог. Зібрав понад 1000 народних пісень, з них 100 у Шкроботівці. Він описав також життя села і краю в романі-хроніці «Крізь бурі і громи».
  • Сойко Іван Васильович — український перекладознавець, педагог, перекладач, викладач Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка (доцент кафедри германської філології, кандидат філологічних наук).
  • Антонюк Сергій Сергійович (1975—2022) — солдат Збройних Сил України, учасник російсько-української війни.
  • Яцюк Анатолій Іванович (1988—2022) — солдат Збройних Сил України, учасник російсько-української війни.
  • Яцюк Іван Миколайович (1991—2023) — військовослужбовець Збройних сил України, учасник російсько-української війни.