Великодедеркальська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Історичні хроніки села Садки

Садкисело у складі Великодедеркальської територіальної громади, що розташоване на річці Кума. До Садок приєднано хутори Перетік і Стражниця.

Перша письмова згадка датована 1561 р., коли поселення належало Григорієві та Михайлові Джусам. Згодом серед власників були Богдан Корецький, Семен Хрептович-Богоринський, Настасія Богданова-Джусинка, Валентин Вкринський.

В історичних документах село мало ще назву Садочки. Назви свідчать про те, що поселення багаті садами. У кінці 19 ст. село Дедеркальської волості; нараховувало 103 двори, 627 жителів.

У 1911 р. у Садках проживало 750 осіб, функціонували кредитове товариство і земський склад насіння. В Армії УНР під орудою С. Петлюри у 1918–1920 рр. воював Артем Салабай. Діяли філії “Просвіти” та інших товариств. Від вересня 1939 р. село – під радянською владою.

Від початку липня 1941-го до 2 березня 1944 р. Садки – під німецькою окупацією; нацисти вивозили юнаків та дівчат на примусові роботи до Німеччини. 19 серпня 1943 р. на околиці села відбувся великий бій УПА з німецькими підрозділами.

В жовтні того ж року 60 ковпаківців перейшли на бік УПА. Це сталося біля села. Про цей факт згадують у своїх книжках Максим Скорупський і Гаврило Чернихівський. У національно-визвольній боротьбі ОУН і УПА брали участь понад 50 осіб.

За радянської влади репресовано 18 сільських родин. Із мобілізованих на фронти німецько-радянської війни загинув 51 чоловік, 14 пропало безвісти.

Після німецько-радянської війни у селі недовго діяв примусово створений колгосп. Потім Садки були бригадним селом колгоспу, згодом центральною садибою ПАП “Україна”. У 1990-х рр. тут діяв міні-пивзавод. Нині земельні паї селян орендує ТзОВ “Шумськагро”.

 

Пам‘ятки:

  • церква св. Івана Богослова (1908 р., мурована),
  • пам’ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1968).

У селі народилися:

  • церковний і громадський діяч, історик, краєзнавець, фольклорист Апполоній Сендульський (1830–1882),
  • священик, протоієрей Ігор Сойко (1916–р. см. невід.),
  • літераторка Олена Ходюк (1972 р. н.).

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь