Великодедеркальська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Гуго Коллонтай - “батько польської демократїї”

Дата: 01.04.2024 09:21
Кількість переглядів: 116

Нашого земляка, відомого вченого, педагога, громадського діяча, філософа-просвітителя Гуго Коллонтая не без підстав вважають найвидатнішим працівником польського Просвітництва і духовним “батьком польської демократїї”.

Він народився у шляхетній родині 1 квітня 1750 р. в с. Великі Дедеркали на Шумщині .

Матеріальних знаків, пов’язаних з Колонтаєм, до нашого часу не збереглося, чи дослідники ще не виявили решток цих місць. Нагадуванням про непересічну особистість є пам’ятна дошка на фасаді бібліотеки.

Забезпечена сім’я дала синові належну домашню освіту, яку він продовжив у Пінчовській школі, а згодом у Краківській Академії, де у 18 років здобував ступінь доктора філософії. Дальші студії відбув у Римі та Відні де захистив докторат із церковного права та філософії. В 24 роки став краківським каноніком. Однак сприйняття у краківських релігійних колах не отримав.

У 1776 р. Г. Коллонтай розпочав свою багаторічну діяльність на ниві шкільництва. Він став мозковим центром і автором більшості починань Едукаційної Народної Комісії – фактично першого у світі міністерства освіти, утвореного у Польщі в 1773 р. Проіснувавши до 1794 р., комісія здійснила низку освітніх реформ, що фактично вилилось у створення нової світської системи. У 1782 р. Гуго Коллонтая призначили ректором Краківської Академії, і він за три роки зреформував середньовічний навчальний заклад у сучасний університет. Однак зустрівшись з рішучим опором ретроградів, учений переїхав у Варшаву, де й проходила з 1782 р. найактивніша політична діяльність Коллонтая.

3 травня 1791 р. він проголосив текст першої польської конституції, автором якої, власне, і сам був. Ця конституція проголошувала Польщу конституційною монархією, розділяла влади на судову, законодавчу і виконавчу.

У 1794 р. Г. Коллонтай, як керівник фінансового уряду, взяв активну участь у повстанні, котре очолював Костюшко. Після його поразки залишив Варшаву і перебрався в Австрію. Тут його заарештували і засудили до 8 років ув’язнення.

Після звільнення поселився у Варшаві, але ненадовго – вирушив на Волинь, де прагнув усамітнитися. Деякий час прожив у Кременці, згодом у Стовпці, нині – Дубнівського району на Рівненщені. Однак усамітнення не вийшло.

У 1803 – 1805 рр. спільно з Тадеушем Чацьким Гуго Коллонтай заснував Вищу Волинську гімназію, згодом реорганізовану в Кременецький ліцей. Наш земляк написав статут волинських шкіл, складав проекти викладання гімназійних наук у Кременці тощо.

На початку 1807 р. росіяни вивезли Г. Коллонтая в Москву, де впродовж двох років працював над викладом історії людства. Після повернення з Москви написав брошуру про Варшавське князівство.

28 лютого 1812 р. Г. Колонтай помер у Варшаві.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь