ОБЕРЕЖНО СКАЗ

Дата: 30.03.2023 12:20

Випадок сказу знову зареєстровано на території Шумщини. Виявлено неблагополучний пункт по сказу котів у Великодедеркальській ТГ: с. Вовківці-рішенням ДНПК при Кременецькій військовій адміністрації оголошено неблагополучний пункт по сказу із загрозливою зоною с. М. Дедеркали, с. В. Дедеркали де спеціалісти Кременецької районної лікарні ветеринарної медицини проведуть подвірну вакцинацію собак і котів проти сказу.

Сказ-особливо небезпечна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин і людини, що характеризується ураженням центральної нервової системи і майже завжди закінчується смертю. Найбільш чутливими до сказу є лисиці, вовки, коти, собаки, та велика рогата худоба. За місцем поширення умовно розрізняють дві форми епізоотії сказу:

-міську, при якій головна роль в поширені хвороби належать безпритульним собакам і котам;

-лісову, при якій вірус циркулює серед диких м’ясоїдних тварин.

Зараження свійських тварин проходить при покусі хворими тваринами. Інкубаційний період триває від 10-14 днів до 3-х міс і навіть до 1 року.

В розвитку хвороби розрізняють три стадії:

-продремальну-характеризується погіршенням апетиту, порушенням зору та підвищенням чутливості тварин до світла, шуму, дотику;

-збудження-коли у тварин спостерігається прояви буйства, агресивності та паралічу жувальних м’язів і гортані;

-піралічів-характеризується зниженням больової чутливості, порушенням роботи центрів дихання та кровообігу і закінчується смертю.

Діагноз на сказ ставиться на основі результатів лабораторних досліджень головного мозку вбитої тварини або тварини, яка загинула.

Методів лікування сказу немає, а  тому запобігти хворобі можна лише методом вакцинопрофілактики.

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ВЛАСНИКАМ ТВАРИН

1.Купуючи собаку, кота чи іншу тварину- слід вимагати довідку або ветеринарне свідоцтво про стан її здоров’я.

2. Придбавши тварину, негайно повідомити ветеринарного спеціаліста і за необхідності, проводити щеплення від сказу.

3.Не присвоювати безпритульних собак і котів та уникати контактів з ними, а також з дикими тваринами.

4.Щороку доставляти собак і котів, які досягли 3-місячного віку, у ветеринарну установу для щеплення від сказу.

5.Допускати до полювання тільки щеплених від сказу собак.

6.У випадках нанесення вашим тваринам покусів людям чи тваринам, негайно повідомляти службу ветеринарної медицини для 10-ти денного карантинування.

7.Помітивши зміни у поведінці тварини, відмова від корму, підвищена агресивність (водобоязнь, нервові явища), негайно повідомити ветспеціаліста.

8.В разі загибелі собак, котів чи інших тварин-повідомити ветспеціаліста.

ЯКЩО ВАС ВКУСИЛА БУДЬ-ЯКА ТВАРИНА

1. Поверхню рани негайно промийте господарським милом, а краї рани обробіть 70% спиртом або 5%спиртовим розчином йоду.
  2. Негайно зверніться в найближчу медичну установу.
  3. Тільки своєчасно проведений курс щеплення може надійно запобігти захворюванню на сказ.
  4. Тварину, що нанесла покус, забивати забороняється, її потрібно ізолювати і протягом 10 днів утримувати під наглядом ветлікаря.
  5. Якщо ця тварина загинула, слід негайно повідомити ветслужбу.

ЗАПАМЯТАЙТЕ: СВОЄЧАСНЕ ЩЕПЛЕННЯ ВАШОЇ ТВАРИНИ ПРОТИ СКАЗУ ВРЯТУЄ ВАС І ВАШОГО УЛУБЛЕНЦЯ ВІД НЕБЕЗПЕЧНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ!