Великодедеркальська громада
Тернопільська область, Кременецький район

ОСНОВНІ ПИТАННЯ ЩОДО ОБЧИСЛЕННЯ СТРАХОВОГО СТАЖУ

Дата: 03.08.2022 15:27
Кількість переглядів: 253

Фото без описуКожна застрахована особа хоче отримати в майбутньому гідну пенсію. Однак, щоб досягти цього необхідно пам'ятати про такі поняття як «заробітна плата» та «стаж». Від цих показників залежатиме розмір пенсії, про який необхідно дбати уже сьогодні. Заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Володимир Івахов розповів про основні питання щодо обчислення страхового стажу.

 

- Перш за все хочу нагадати, що при призначенні пенсії органи Пенсійного фонду України у першу чергу керуються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01 січня 2004 року (далі — Закон). Важливим у цьому Законі є те, що до страхового стажу зараховуються лише ті періоди роботи, протягом яких сплачувалися страхові внески. Це є принциповою відмінністю між поняттями «трудовий стаж» та «страховий стаж». Починаючи з 2004 року страховий стаж відповідно до ст. 24 Закону обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку — на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно змін, які внесені до Закону у жовтні 2017 року, для набуття права на пенсію за віком після досягнення 60 років, слід мати необхідний страховий стаж. У 2018 році його величина становила 25 років і щороку збільшується на 1 рік, до 35 років у 2028 році.

На сьогодні, у 2022 році, право на пенсію за віком настає при досягненні 60 років та за наявності страхового стажу не менше 29 років. У разі відсутності необхідного страхового стажу на час досягнення 60-річного віку, розглядатиметься право особи на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки, за наявності необхідного стажу (у 2022 році — від 19 до 29 років). Якщо ж право на пенсію за віком відсутнє у віці 60 та 63 років, та за наявності страхового стажу не менше 15 років, питання призначення пенсії за віком розглядатиметься після досягнення особою віку 65 років.

 

- Яким чином особа може підтвердити свою трудову діяльність, навчання, службу в армії тощо до 2004 року?

- Підтвердження стажу здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються відповідно до записів в трудовій книжці. За відсутності трудової книжки, чи в разі, коли у ній відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи не точні записи, такі періоди можуть бути враховані на основі додаткових документів, які підтверджують періоди роботи, навчання, проходження військової служби, догляду за дитиною до 3-х років тощо. Додатковими документами про підтвердження стажу роботи є дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки з підприємств, установ, організацій, архівні довідки про підтвердження відповідних періодів роботи, а також оригінали документів про стаціонарне навчання, свідоцтво про народження дитини, військовий квиток тощо.

 

- Чи передбачене пільгове обчислення страхового стажу при призначенні пенсії?

- Так, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Крім цього, депортованим особам, які знаходилися на спецпоселенні (період якого визначається з моменту депортації до моменту зняття режиму спецпоселень включно), період роботи на спецпоселенні зараховується до страхового стажу для призначення пенсії у потрійному розмірі.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Пільгове обчислення стажу передбачено також Законом України «Про пенсійне забезпечення»:

ст. 57. військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, а також перебування в партизанських загонах і з’єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям;

ст. 58. реабілітованим громадянам, тобто громадянам, необґрунтовано притягнутим до кримінальної відповідальності, необґрунтовано репресованим і згодом реабілітованим, час тримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та заслання, а також перебування на примусовому лікуванні зараховується до стажу у потрійному розмірі;

ст. 59 робота, незалежно від віку, в тому числі як вільнонайманого складу у військових частинах, і служба в роки Великої Вітчизняної війни та в інші періоди ведення бойових дій, зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі, а час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового утримання в період війни осіб, у тому числі дітей, насильно вивезених з тимчасово окупованої території у період Великої Вітчизняної війни, у потрійному розмірі;

ст. 60 робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також у психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Після набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто з 01 січня 2004 року, всі періоди страхового стажу враховуються в одинарному розмірі.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

 

- Чи зараховуються періоди перебування особи на обліку в центрі зайнятості?

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

 

- Як зараховуються особам періоди перебування на інвалідності до страхового стажу?

До страхового стажу при призначенні пенсії за віком зараховується час перебування на інвалідності лише у випадку, якщо ця інвалідність настала внаслідок професійного захворювання чи внаслідок трудового каліцтва.

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням за період до 01 січня 2004 року зараховується як до страхового стажу так і до стажу, що дає право на пільгову пенсію, а за період після 01 січня 2004 року зараховується тільки до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

- І на завершення хочу зазначити, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або добровільно брала участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок — на сьогодні це 1 430 грн. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

 

 

Головне управління
 Пенсійного фонду України
 в Тернопільській області

 

02.08.2022


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь