Пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців

Дата: 18.03.2019 14:51

Фото без опису

Успадкувати можна не лише майно чи грошові кошти, а й борги, які виникли у  спадкодавця за життя.

Фото без описуЦивільним кодексом України чітко передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

А не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:

1. особисті немайнові права;
  2. право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
  3. право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  4. права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
  5. права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 Цивільного кодексу України.

Умовою відповідальності спадкоємця за боргами спадкодавця є факт прийняття спадщини. Закликання до спадкування внаслідок смерті спадкодавця та родинних зв'язків з ним не є підставою для пред'явлення вимоги кредитором спадкодавця.

За правилом статті 1281 Цивільного кодексу України, кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

Щодо  способу  предявлення вимоги, то  кредитор може пред’явити  вимоги:

безпосередньо до спадкоємців;

опосередковано - через нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а за межами України – через консула.

Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені вище, позбавляється права вимоги.

Обрання певного способу є правом кредитора і здійснюється ним на власний розсуд.

Важливо!!!Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Межі відповідальності спадкоємця за боргами спадкодавця визначаються на момент відкриття спадщини, а не на момент прийняття спадщини або звернення кредитора.

Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.

У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу жителі Збаразького, Лановецького, Кременецького та Шумського районів можуть, зателефонувавши до Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером телефону: (03546) 2-52-33, або за допомогою скайп-зв’язку:kremeneckiy_mc. Місцевий центр розташований за адресою:вул. Шевченка, 59А, м. Кременець.